Strona głównaMetody PakietyRehabilitacja - EuropaStrefa wiedzyO MedikoolGaleriaPartnerzyKontakt
ŚwiatłolecznictwoElektroterapiaMagnetoterapiaUltradźwiękiElektrofonoforezaHydroterapiaKrioterapiaMobilizacja tkanek miękkich PNFKinezyterapiaMasażeMasaż BOAStabilizacja stawówKoncepcja Terapii Obrzękowej

Elektroterapia

Elektroterapia polega na terapeutycznym wykorzystaniu działania bodźców elektrycznych, w szczególności prądu stałego, prądów modulowanych o średniej częstotliwości oraz prądów impulsowych o małej i średniej częstotliwości.

Wykorzystywane w fizykoterapii bodźce elektryczne mogą powodować efekty biologiczne dwojakiego rodzaju:

  • pobudzanie układu nerwowo-mięśniowego,
  • pobudzanie produkcji ciepła w tkankach i, co za tym idzie, poprawę krążenia krwi oraz działania o charakterze przeciwbólowym.

Do elektroterapii zaliczamy następujące zabiegi:

Galwanizacja polega na oddziaływaniu na tkanki prądem stałym. W efekcie poprawie ulega ukrwienie miejsc poddanych zabiegowi, co przyczynia się do łagodzenia bólu, przyspieszenia procesów regeneracji tkanek miękkich. Galwanizacja może mieć postać kąpieli w wannie dwu- lub czterokomorowej. Zabieg ten jest wykorzystywany do obniżania ciśnienia krwi i leczenia zaburzeń krążenia obwodowego.

Prądy diadynamiczne (DD) stosowane są przede wszystkim jako środek o działaniu łagodzącym ból i przekrwiennym.

TENS to technika stymulowania nerwów mająca na celu pobudzenie mechanizmów przeciwbólowych (blokowanie bodźców odpowiadających za powstawanie bólu, pobudzanie wytwarzania endorfin czyli hormonu szczęścia).

Prądy interferencyjne (zwane też prądami Nemeca) w zależności od dobranego zakresu częstotliwości mogą powodować skurcze lub rozluźnienie mięśni, pobudzenie układu krążenia, uśmierzanie bólu.

Jonoforeza polega na wprowadzaniu do tkanek działających leczniczo jonów przy wykorzystaniu siły pola elektrycznego. Zaletą tej metody jest dostarczanie leku bezpośrednio do tkanek, z pominięciem przejścia wątrobowego. Jonoforeza stosowana jest przede wszystkim w celu poprawy ukrwienia tkanek, złagodzenia stanów zapalnych oraz bólu, przyspieszenia przemiany materii i gojenia się ran.

KOTZ to prądy średniej częstotliwości, których celem jest stymulacja mięsni poprzez wywoływanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Zabieg ten powoduje wzrost siły i przyrost masy mięśniowej.

Tonoliza stosowana bywa w zaburzeniach ruchowych objawiających się wzmożonym napięciem mięśniowym lub sztywnością mięśni. Zabieg ten wskazany jest po urazach rdzenia kręgowego, w stwardnieniu rozsianym, u dzieci z porażeniem mózgowym oraz po udarach mózgu.
 

Mapa strony

Strona główna Kontakt Aktualności
Polityka prywatnościStrona głównaMetody PakietyRehabilitacja - Europa
Strefa wiedzyO MedikoolGaleriaPartnerzyKontakt

Przychodnia nr 1"Mickiewicza"
Skoczów, ul.Mickiewicza 42
tel. 33/853 32 60

Przychodnia nr 2"Ciężarowa"
Skoczów, ul.Ciężarowa 54
tel. 33/855 77 55