Strona głównaMetody PakietyRehabilitacja - EuropaStrefa wiedzyO MedikoolGaleriaPartnerzyKontakt
ŚwiatłolecznictwoElektroterapiaMagnetoterapiaUltradźwiękiElektrofonoforezaHydroterapiaKrioterapiaMobilizacja tkanek miękkich PNFKinezyterapiaMasażeMasaż BOAStabilizacja stawówKoncepcja Terapii Obrzękowej

PNF

PNF, czyli proprioceptywna nerwowo-mięśniowa facylitacja, to metoda terapii manualnej stosowana u osób ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Jej cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie potencjału tkwiącego w najsilniejszych odcinkach układu ruchowego do poprawy motorycznej słabszych lub uszkodzonych miejsc.

Metoda ta organizm człowieka traktuje w sposób całościowy i zakłada aktywny udział pacjenta w terapii. Osoba leczona sama określa cele, które chciałaby osiągnąć oraz zakres swoich możliwości ruchowych. W tym układzie terapeuta przyjmuje rolę doradcy, który ma motywować pacjenta i, w oparciu o wywiad oraz wstępne badanie, przygotować dla niego indywidualny tryb usprawniania uszkodzonego odcinka.

Podczas zabiegu terapeuta wykorzystuje fizyczne i psychiczne możliwości pacjenta w celu wzmocnienia osłabionego lub uszkodzonego miejsca, a także pobudza receptory znajdujące się w mięśniach, ścięgnach i torebkach stawowych do właściwego ruchu i napięcia.

Ćwiczenia PNF bazują na codziennych czynnościach i odruchach takich jak zginanie – prostowanie, odwodzenie – przywodzenie, rotacja. Wykonywane przez pacjenta ruchy nie są wyizolowane, ale mają charakter spójny i całościowy.

Terapia PNF jest bezbolesna i opiera się na naturalnych ruchach zdrowego człowieka, stąd też jest bezpieczna i przynosi bardzo dobre efekty.
 

Mapa strony

Strona główna Kontakt Aktualności
Polityka prywatnościStrona głównaMetody PakietyRehabilitacja - Europa
Strefa wiedzyO MedikoolGaleriaPartnerzyKontakt

Przychodnia nr 1"Mickiewicza"
Skoczów, ul.Mickiewicza 42
tel. 33/853 32 60

Przychodnia nr 2"Ciężarowa"
Skoczów, ul.Ciężarowa 54
tel. 33/855 77 55