Strona głównaLekarz rodzinnyPoradnieBadaniaO nasLekarzeKlubDo pobraniaStrefa wiedzyKontakt
Nasze przychodnie

Schorzenia układu ruchu - wywiad


Schorzenia kręgosłupa to w naszym społeczeństwie problem coraz częstszy. Coraz mniej się ruszamy, coraz więcej czasu spędzamy przed telewizorem czy komputerem. Jaką pomoc Medikool oferuje pacjentowi w zakresie problemów z układem ruchu?

 

Jako jedyni w powiecie cieszyńskim dbamy o układ ruchu pacjenta w sposób kompleksowy od jego narodzin aż do późnej starości.

 

Kiedy rodzi się dziecko jednym z pierwszych badań, jakiemu powinni go poddać rodzice, jest badanie bioderek. Medikool jako jedyna przychodnia w powiecie ma zarejestrowaną w NFZ poradnię preluksacyjną, która zajmuje się wykrywaniem wad wrodzonych i rozwojowych stawów biodrowych u dzieci.

 

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, pojawiają się problemy z ustawieniem stóp, koślawością kolan. Czasami u młodego człowieka pojawiają się także inne zaburzenia ortopedyczne, np. zaburzenia wzrostu i wówczas lekarz rodzinny kieruje do poradni wad postawy, którą także mamy w naszej ofercie.

 

Kolejny problem to kwestia urazów, skręceń, złamań, które są efektem różnego rodzaju upadków. Nie zapominamy też o pacjentach ze zmianami zwyrodnieniowymi i przeciążeniowymi stawów. Tego typu problemami zajmuje się chirurgia urazowo - ortopedyczna, która przeznaczona jest zarówno dla młodych pacjentów, jak i dla osób dorosłych.

 

Niezwykle istotne jest również to, że pacjent w Medikoolu może liczyć nie tylko na pełną diagnostykę, ale także na leczenie, za które odpowiada mieszcząca się przy ulicy Mickiewicza poradnia rehabilitacyjna. Jej zadaniem jest przywrócenie narządowi ruchu pełnej sprawności.

 

 Na jaką pomoc w poradni rehabilitacyjnej może liczyć pacjent?

 

Poradnia jest nowoczesna i wyposażona w sprzęt najwyższej jakości. Prowadzimy wszystkie formy fizjoterapii: 

  • kinezyterapii -  leczenia ruchembal,
  • neoterapię - leczenie przy pomocy wody,
  • metodę PNF -  proces uczenia ruchu której celem jest odtworzenie utraconej funkcji,
  • metodę Bobath -  skierowaną przede wszystkim do osób po udarze mózgu,
  • techniki osteopatyczne, 

 

Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do leczenia ultradźwiękami, proponujemy nowoczesną metodę łączenia ultradźwięków z jonoforezą, która powoduje intensywne „bombardowanie” skóry aktywnymi cząsteczkami, zabiegi leczenia prądem stałym i zmiennym, magnetoterapię powierzchniową i punktową oraz laseroterapię. Nasi rehabilitanci cały czas poszerzają swoją wiedzę na szkoleniach i kursach, mają zdane odpowiednie egzaminy.

 

 A jak wygląda sprawa przewlekłych schorzeń narządu ruchu? 

 

Kiedy nie było komputerów i satelity z setkami programów, dzieci dużo więcej czasu spędzały w ruchu, na świeżym powietrzu. Obecnie wypoczywamy przede wszystkim biernie, a to znajduje swoje odzwierciedlenie w stanie naszego układu ruchu. Jeśli w okresie dynamicznego rozwoju nasz organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości ruchu, to nasz układ kostny nie rozwija się tak, jak powinien. Efektem tego są różnego rodzaju wady rozwojowe, takie jak płaskostopie, skrzywienia kręgosłupa czy deformacje klatki piersiowej. 

 

Największym problemem jest to, że wady postawy nie dają żadnych dolegliwości w momencie kiedy powstają. Młody człowiek nie skarży się, że boli go kręgosłup czy stopy. Kręgosłup zaczyna boleć w momencie, kiedy młody człowiek dorośnie. Wtedy niestety jest już za późno i można leczyć wyłącznie konsekwencje. A jak wiadomo leczenie skutków jest znacznie trudniejsze i dużo bardziej uciążliwe dla pacjenta aniżeli zapobieganie rozwojowi choroby. 

 

W przypadku tego typu schorzeń duża rola przypada zapewne rodzicom. To oni przecież odpowiadają za zdrowie młodego dziecka i to oni, jako dorośli, powinni być świadomi ewentualnych zaniedbań w tym zakresie… 

 

Rola rodziców w tym okresie jest trudna do przecenienia. Bo skąd młody człowiek ma wiedzieć, że ma krzywy kręgosłup i powinien iść do specjalisty? Często zdarza się, że takie rzeczy wychodzą przypadkiem, podczas wizyty u lekarza. Dziecko czy nastolatek przychodzi do specjalisty bo np. upadł i złamał rękę i wtedy okazuje się, że oprócz urazu ma on jeszcze krzywy kręgosłup czy koślawe stopy. A tak być przecież nie powinno. Społeczeństwu cały czas brakuje niestety świadomości. Inna sprawa jest taka, że ludzie są dziś strasznie zabiegani, zapracowani i nie zawsze pamiętają o sprawach takich jak profilaktyka. O lekarzu przypominają sobie dopiero wtedy, kiedy coś boli.

 

 A jak to jest z urazami, które nie wynikają ani z wad rozwojowych, ani z prowadzonego przez daną osobę trybu życia? Z czym najczęściej zgłaszają się dzieci i dorośli?

 

Na pewno specyfika urazów u dzieci i u osób starszych jest zdecydowanie inna. Złamania i urazy w młodym wieku leczą się zdecydowanie łatwiej, co wynika z samej budowy układu kostnego. 

 

Jeśli chodzi o urazy typowe, które mogą się przydarzyć każdemu, np. podczas jazdy na rowerze czy na nartach, to są to złamania w miejscach takich jak nasada dalsza kości przedramienia. Przyczyna tego złamania jest bardzo prosta – w momencie upadku traktujemy nasze ręce jak zderzak, więc o tego typu urazy nietrudno. 

 

U dzieci, które mimo wszystko mają więcej ruchu niż dorośli, najczęstsze są upadki, np. spowodowane kolizją z piłką podczas zabawy. W wieku 15 do 30 lat urazy związane są zazwyczaj z uprawianymi sportami, np. jazdą na rowerze czy na nartach. U osób w średnim wieku najczęstsze są urazy typu przemysłowego, czyli takie, które powstają podczas pracy. Natomiast u osób starszych, w związku z zaburzeniami koordynacji ruchu, z obniżeniem sprawności i występującą osteoporozą, odporność układu kostnego jest mniejsza i wystarczy, że taka osoba nieszczęśliwie ułoży nogę i upadnie na podłogę, a wówczas nietrudno o złamanie kości biodrowej.

 

 Co wówczas? 

 

Kiedy pacjent do nas przychodzi jest diagnozowany kompleksowo. Jeśli istnieje konieczność dodatkowej konsultacji z innym specjalistą, np. z reumatologiem, nie ma z tym najmniejszego problemu – wszystko dzieje się na miejscu, w obrębie naszej placówki, więc pacjent nie musi nigdzie jeździć szukając pomocy. Jeśli zachodzi konieczność leczenia operacyjnego pacjent kierowany jest do danej placówki z pełnym rozpoznaniem, z badaniami, z potrzebnymi zdjęciami. 

 

Czy bólom kręgosłupa, które pojawiają się w wieku 30 lat można jeszcze jakoś zapobiegać? Czy wtedy jest już za późno? 

 

Jeśli odczuwamy ból oznacza to, że coś jest nie tak. A im wcześniej się zorientujemy, tym większe są szanse na skuteczną pomoc. Jeśli w kręgosłupie zaczyna się jakaś zmiana warto sprawdzić, co to jest, skąd to się wzięło i jak temu zapobiegać na przyszłość. Może choroby nie wyleczy się całkowicie, ale podleczy się ją na tyle, że dolegliwości zminimalizuje się do zera, a pacjent zyska świadomość czego nie może robić albo co robić powinien. W ten sposób zapobiegnie dalszemu rozwojowi schorzenia. 

 

Czy w obrębie układu ruchu można mówić o schorzeniach dziedzicznych?  

 

Jest szereg zmian o charakterze wrodzonym, dziedzicznym. Nie wszystkie, niestety, są uleczalne. Udowodniono, że większość schorzeń degeneracyjnych narządu ruchu ma w jakimś stopniu uwarunkowanie genetyczne. W przypadku dziedzicznych anomalii rozwojowych niezwykle istotne jest to, żeby podjąć leczenie we właściwym czasie i zapobiec rozwojowi choroby. Duże znaczenie ma tu wywiad z pacjentem, gdyż ustalenie schorzeń układu kostnego, które występują w jego rodzinie, daje możliwość odpowiednio wczesnej  diagnozy i, co za tym idzie, zapobieganiu chorobie, a nie jej leczeniu. Dokładne poznanie przyczyny schorzenia daje lepsze efekty i pozwala lepiej zaprogramować leczenie niż diagnozowanie po objawach. 

 

Sporo dziś mówi się o osteoporozie. Jak to z nią jest? 

 

Osteoporoza, czyli odwapnienie kości to dziś spory problem. Ludzie żyją coraz dłużej i z tego niewątpliwie należy się cieszyć. Wydłużenie życia ma jednak swoje konsekwencje. Przykładem osteoporoza („cichy złodziej kości”), której wystąpienie wraz z wiekiem wzrasta. Jedną z przyczyn jest to, że aktywne spędzanie wolnego czasu nie jest naszą mocną stroną, a w okresie starości często zanika ono niemal zupełnie. Istotna sprawa jest także dieta, o różnorodność której mało kto z nas dba. A przecież stawką jest nasze zdrowie.

Mapa strony

Strona główna Kontakt Aktualności
Polityka prywatnościStrona głównaLekarz rodzinnyPoradnieBadaniaO nas
LekarzeKlubDo pobraniaStrefa wiedzyWirtualny spacerKontakt

Przychodnia nr 1"Mickiewicza"
Skoczów, ul.Mickiewicza 42
tel. 33/853 32 60

Przychodnia nr 2"Ciężarowa"
Skoczów, ul.Ciężarowa 54
tel. 33/855 77 55