Strona głównaMetody PakietyRehabilitacja - EuropaStrefa wiedzyO MedikoolGaleriaPartnerzyKontakt
ŚwiatłolecznictwoElektroterapiaMagnetoterapiaUltradźwiękiElektrofonoforezaHydroterapiaKrioterapiaMobilizacja tkanek miękkich PNFKinezyterapiaMasażeMasaż BOAStabilizacja stawówKoncepcja Terapii Obrzękowej

Stabilizacja stawów kręgosłupa i stawów obwodowych

Stabilizacja ta bazuje na zintegrowanej stymulacji ośrodkowej i obwodowej, co uzyskuje się poprzez wyrafinowane techniki ruchowe i ćwiczeniowe pozycje ciała. Podstawą terapii jest trening aktywujący i wzmacniający głębokie mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz stawy.

Jak to działa?


Stabilizacja centralna

Podstawą terapii jest trening aktywujący i wzmacniający głębokie mięśnie stabilizujące kręgosłup. Należą do nich mięsień poprzeczny, wielodzielny oraz mięśnie dna miednicy-które wspólnie tworzą rodzaj cylindra utrzymującego stabilność całego tułowia. Nieprawidłowa postawa, siedzący tryb życia oraz przebywanie w stałych długotrwałych pozycjach przeciążeniowych, powoduje ich osłabienie, a z czasem całkowite wyłączenie. Wówczas ich funkcję przejmują mięśnie globalne (które nie są do tego przeznaczone), co zwykle objawia się ich stałym wzmożonym napięciem, przeciążeniem i kolejnymi narastającymi zaburzeniami oraz nasileniem objawów bólowych.

Stabilizacja, obwodowa

U osób z prawidłowo działającym systemem stabilizacyjnym mięśnie głębokie tułowia zawsze aktywują się o ułamek sekundy wcześniej nim wykonany zostanie jakikolwiek ruch tułowiem lub kończyną. Stabilne centrum (tułów) jest swego rodzaju bazą do mobilności na obwodzie (kończyny). Jeśli jednak głębokie stabilizatory są zbyt słabe lub całkowicie niewydolne to ich tzw. „timing” jest zaburzony. Najpierw napinają się duże powierzchowne mięśnie odpowiadające za wykonanie ruchu, a dopiero potem włączają się głębokie lokalne stabilizatory centrum. Taka zamiana ról między tymi grupami mięśniowymi może być źródłem problemów przeciążeniowych i prowadzić do choroby zwyrodnieniowej. Zły „timing” to także gorsze wyniki w konkurencjach sportowych. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zależy Ci na poprawieniu swoich osiągnięć oraz zabezpieczeniu swoich stawów przed przeciążeniami i kontuzjami -ten trening jest stworzony dla Ciebie!


Korzyści


Prawidłowo przeprowadzony trening stabilizacyjny nie tylko pomoże Ci zwalczyć nawet ostre objawy bólowe,
ale także zabezpieczy Twój kręgosłup przed pojawieniem się kolejnych.
Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, zależy Ci na poprawieniu swoich osiągnięć oraz zabezpieczeniu swoich stawów przed przeciążeniami i kontuzjami -ten trening jest stworzony dla Ciebie!

 

 

Wskazania

 • ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa
 • profilaktyka w bólach kręgosłupa
 • stany pooperacyjne,
 • stany po skręceniach, opatrunkach gipsowych i innych
 • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa i stawów obwodowych
 • dyskopatia
 • skutki urazów lokomocyjnych (m.in. Whiplash)
 • wady postawy (m.in. odstające łopatki, kolana koślawe/szpotawe)
 • w zaopatrzeniu ortopedycznym (gorsety ortopedyczne, kule, stabilizatory itp...)
 • niestabilność stawów skroniowo-żuchwowych (wypadki lokomocyjne i inne, wskazania dentystyczne oraz ortodontyczne)

 

Przeciwskazania

 • ostre stany zapalne
 • zaburzenia psychiczne
   

 

Mapa strony

Strona główna Kontakt Aktualności
Polityka prywatnościStrona głównaMetody PakietyRehabilitacja - Europa
Strefa wiedzyO MedikoolGaleriaPartnerzyKontakt

Przychodnia nr 1"Mickiewicza"
Skoczów, ul.Mickiewicza 42
tel. 33/853 32 60

Przychodnia nr 2"Ciężarowa"
Skoczów, ul.Ciężarowa 54
tel. 33/855 77 55